معرفی دستگاه انکوباتور

معرفی دستگاه انکوباتور
| 22 بار دیده شده | تاریخ انتشار: ۱۴۰۰-۰۴-۰۱ |

انکوباتور چیست؟

دستگاه های انکوباتور طیف گسترده ای از کاربردها را در مناطق مختلف از جمله کشت سلولی ، مطالعات دارویی ، مطالعات خون شناسی و مطالعات بیوشیمیایی دارند. از این دستگاه برای رشد دادن و پرورش دادن نمونه های زنده مانند سلول ها و میکروب ها استفاده می شود. دستگاه انکوباتور بر این اساس استوار است که میکروارگانیسم ها برای رشد و نمو خود به مجموعه خاصی از پارامترها نیاز دارند. از این دستگاه برای نوزادان نارس استفاده می شود. انکوباتور ها به دو دسته انکوباتور یخچالدار و انکوباتور محیطی تقسیم شده و مهم ترین دستگاه در آزمایشگاه های میکروب شناسی می باشند.
تمام دستگاه های انکوباتور بر اساس این مفهوم هستند که وقتی شرایط بهینه دما ، رطوبت ، اکسیژن و میزان دی اکسید کربن را فراهم باشد ، رشد اتفاق می افتد و تقسیم صورت می گیرد تا موجودات بیشتری تشکیل شوند.
در دستگاه انکوباتور ، ترموستات دمایی ثابت را حفظ می کند که از خارج از طریق دماسنج قابل خواندن است. دما با استفاده از چرخه های گرمایش و عدم گرمایش حفظ می شود. در طول چرخه گرمایش ، ترموستات دستگاه انکوباتور را گرم می کند و در دوره عدم گرمایش ، گرمایش متوقف می شود و با تابش گرما به محیط اطراف ، دستگاه انکوباتور سرد می شود.
عایق کاری از خارج باعث ایجاد شرایط جدا شده در داخل کابینت می شود که به رشد میکروب ها کمک می کند. به همین ترتیب ، سایر پارامترها مانند رطوبت و جریان هوا نیز از طریق مکانیزم های مختلفی ایجاد می شوند که محیطی مشابه محیط طبیعی موجودات ایجاد می کنند.

 

 

موارد استفاده ا انکوباتور

از دستگاه های انکوباتور برای رشد فرهنگ میکروبی یا کشت سلولی استفاده می شود.
برخی از دستگاه های انکوباتور برای افزایش سرعت رشد موجودات زنده ، با رشد طولانی مدت در محیط طبیعی ، استفاده می شوند.
دستگاه های انکوباتور مخصوص برای تولید مثل کلنی های میکروبی و تعیین متعاقباً نیاز اکسیژن بیوشیمیایی استفاده می شود.
اینها همچنین برای پرورش حشرات و جوجه ریزی تخم در حیوان شناسی استفاده می شود.
دستگاه های انکوباتور همچنین قبل از پردازش در آزمایشگاه ها ، شرایط کنترل شده ای را برای ذخیره نمونه فراهم می کنند.

از این در کلیه ی آزمایشگاه محیط زیست ،کنترل کیفی و تست لوازم صنعتی و مصارف عمومی مورد نیاز است. از جمله کاربرد انکوباتور ها تنظيم کردن دما ، رطوبت و CO2 محيطي می باشد. این دستگاه یک کار امن و مورداعتماد را برای کشت سلول ، رشد و همینطور نگهداری از کشت باکتری بدون آلوگی فراهم می کند.

نکاتی که برای کار با انکوباتور باید رعایت کنید

  • از قراردادن مواد قابل اشتعال در نزدیک انکوباتور خودداری کنید.
  • انکوباتور را در روی یک سطح صاف قرار دهید.
  • ظرف آب داخل دستگاه را به موقع تعویض کنید زیرا این کار برای کشت سلولی بسیار مهم است.
  • برای جلوگیری از آلودگی همیشه دستگاه را خشک نگه دارید.

مقاله های مرتبط معرفی دستگاه انکوباتور

آلودگی زیست محیطی شرکت های خودروسازی

آلودگی زیست محیطی شرکت های خودروسازی

قدمت صنایع خودروسازی در ایران به بیش از نیم قرن پیش بازمی گردد و می توان گفت این شرکت ها از قدیمی ترین واحدهای تولیدی می باشند. خودرو لندرور برای اولین بار در ایران در سال 1336 تولید شد و بعد از ان شرکت های خودروسازی دیگر در کشور ایجاد شده و کار خود را آغاز کردند. شرکت های بزرگی که توانستند بیشترین تولید خودرو در داخل کشور را به خود اختصاص دهند از جمله این شرکت ها می توان به ایران خودرو و سایپا اشاره نمود.

سنجش خود اظهاری

سنجش خود اظهاری

برای حفظ محیط زیست شرکت های صنعتی ، پالایشگاه ها و پتروشیمی ، نیروگاه ها ، صنایع اسید سازی ، آنالیز آسفالت و شن و ماسه و … موظف هستند تا برای طرح خود اظهاری محیط زیست اقدام کنند.

12 روش برای محافظت از محیط زیست
نظرات شما درباره معرفی دستگاه انکوباتور
امتیاز: