سنجش غبار محیطی

سنجش ذرات محیطی با دستگاه متوان (MetOne )

یکی از دستگاه ها مورد استفاده از آزمایشگاه هوا و صدا برای سنجش ذرات محیطی دستگاه متوان می باشد. از این دستگاه برای آنالیز و سنجش هوای داخلی و خارجی استفاده می شود. در ادامه این مطلب شما با این دستگاه و خدماتی که در زمینه سنجش ذرات محیطی در آزمایشگاه محیط زیست ارائه می شود آشنا می شوید.

سنجش ذرات محیطی با دستگاه متوان

 

هدف از سنجش ذرات محیطی

هدف از اين آزمون مشخص کردن ميزان غلظت ذرات در هواي محيط و مقايسه آن با استانداردهای موجود ميباشد که در نتیجه اين عمل مشخص مي گردد ، آيا در منطقه اندازه گيري شده هوا آلوده است يا خير و اگر آلوده است میزان آلودگی تا چه حد می باشد.

پارامترهای مورد اندازه گیری با دستگاه MetOne   شامل PM1,PM2.5,PM7,PM10,TSP   می باشد که جهت ارائه با سازمان محیط زیست پارامترهای PM2.5 و PM10 کفایت می کند.

دامنه کاربرد دستگاه متوان

از نظر زيست محيطي منظور از هواي محيط out door مي باشد و شامل هواي داخل صنايع indoor نمی گردد. و دامنه اعداد حاصل در حد ميکرون مي باشد. ( mg/m3100 تا 00/0 )

اصطلاحات و تعاريف:

Ambient هوای محیط
Air Pollusion آلودگی هوا
Indoor محیط داخلی
Outdoor محیط خارجی 
Portable قابل حمل و نقل

تجهيزات و لوازم جانبي

تجهيزات اندازه گيري شامل دستگاه سنجش ذرات محیطی ، شارژر ، کالیبراتور ، سه پایه ، گواهی کالیبراسیون

تشريح انجام آزمون :

انجام آزمون: قابليت اندازه گيري ذرات غبار به ابعاد PM1, PM2.5 , PM4,  PM7, PM10 توسط اين دستگاه امکان پذير است.

نکته:‌ جهت اندازه گيري ذرات به قطر PM10 مي بايستي از Impactor استفاده شود تا ذرات بزرگتر از 10 μ m وارد دستگاه نشود و جهت اندازه گيري ذرات با قطرهاي گوناگون از ورودي هاي مختلف استفاده مي نماييم.

کليد‌:‌ ON/OFFجهت خاموش و روشن نمودن دستگاه به کار مي رود.

تنظيم‌ مکش ‌پمپ‌: ميزان مکش پمپ دستگاه مي بايستي هميشه معادل عدد 1/7 L/min باشد. اين عدد با فلوتر قابل اتصال به دستگاه چک است. درصورت عدم نمايش عدد فوق، ميزان مکش پمپ را با ابزار دستگاه تنظيم مي نماييم.

روش کار با دستگاه متوان MetOne 

کار با این دستگاه بسیار راحت می باشد و ما برای انجام ابتدا می بایست دستگاه را در محل اندازه گیری بر روی سه پایه نصب کرده و سپس با دکمه  ON/OFF دستگاه را روشن کنیم. دستگاه در دو حالت Auto و Manual قابلیت اندازه گیری دارد. اگر در حالت Manual  بگذاریم و سپس پمپ را Start  کنیم دستگاه به مدت یک دقیقه شروع به کار میکن و پس از یک دقیقه پمپ به صورت خودکار Stop   میشود و سپس اعداد موجود در صفحه نمایشگر را ذخیره و یا یادداشت می کنیم ولی اگر در حالت Manual قرار دهیم و دستگاه را Start کنیم پمپ به صورت دائم کار میکند و تا زمانی که Stop  نکنیم به فعالیت خود ادامه می دهد. 

پارامترهای قابل اندازه گیری

ردیف پارامتر به لاتین پارامتر به فارسی واحد
1 PM1 غلظت ذرات معلق محیطی کمتر از یک میکرون µg/m3
2 PM2.5 غلظت ذرات معلق محیطی کمتر از 2.5 میکرون µg/m3
3 PM4 غلظت ذرات معلق محیطی کمتر از 4 میکرون µg/m3
4 PM7 غلظت ذرات معلق محیطی کمتر از 7 میکرون µg/m3
5 PM10 غلظت ذرات معلق محیطی کمتر از 10 میکرون µg/m3
6 TSP غلظت کل ذرات معلق محیطی µg/m3
هر گونه کپی‌برداری جزئی یا کلی از مطالب محیط صنعت بدون کسب مجوز مکتوب ممنوع است. حقوق این سایت به شرکت محیط صنعت ایمن پایش تعلق دارد..
ساخته شده توسط :طرح و وب